Stand-By režim a spánkový režim – všechny spotřebiče zapnuté do zásuvky odebírají elektrický proud, i když nejsou v provozu. Elektřina putuje do vinutí transformátoru a dochází sice k minimálnímu odběru, ale ne zanedbatelnému. Týká se to např. nabíječek mobilních telefonů, notebooků, tiskáren, televizorů, monitorů a mnoha dalších elektrických přístrojů a elektroniky.
Stolní počítač nebo notebook – jestliže využíváte počítač jen na běžnou práci v textovém editoru nebo tabulkovém procesoru (excel) a kvůli kontaktu se světem přes Internet, vyplatí se stolní počítač odložit a používat notebook. Jeho příkon je mnohonásobně nižší a většinou bývá přibližně 30 W. U stolního počítače počítejte se silnějším zdrojem a s příkonem řádově ve stovkách Wattů podle jeho konfigurace. Běžná sestava i s monitorem odebírá přibližně 200 W, silnější stroj s herní grafickou kartou může přesáhnout i 350 W.
Plynová karma – věčný plamínek plynové karmy nebo plynového kotle spotřebovává sice minimum plynu, ale jestliže karmu využíváte pouze pro sprchování, vyplatí se plamínek zhasínat pravidelně. Stejné pravidlo můžete dodržet i u plynového vytápění v teplých měsících roku. Odborníci tvrdí, že tímto způsobem ušetříte přibližně 700 korun za rok.
Svítidla – překvapivě je stále ještě mnoho domácností, kde převládají ve svítidlech staré vláknové žárovky nebo zářivky. Přejít na moderní osvětlovací techniku LED diod nebo kompaktních zářivek se opravdu vyplatí, jejich příkon je až desetinásobně nižší.
Televizor – majitelé starších typů televizí zbytečně vydávají každý měsíc až o třetinu více peněz za elektřinu. Jestliže uvažujete o pořízení televize, zajímejte se také o její spotřebu, moderní LED diodové podsvícení představuje poměrně výrazný zdroj úspory. Televizor je také podle některých lékařů zdrojem depresí, výkyvů nálad a nedostatku sebevědomí a tvořivosti. Pokuste se pasivní zábavu omezit a přejít na jiný druh zábavy.