Sušené ovoce je velmi cennou devizou a prvkem zdravé výživy, jestliže se jedná o spolehlivý zdroj. Co o něm víme a s čím můžeme počítat?
Sušením se neztrácí významný podíl vitamínu C – jestliže je sušení šetrné, za nižších teplot, vitamín C zůstává v ovoci zastoupen v téměř nezměněné podobě. A to ani u ovoce sušené mrazem, tedy prošlé procesem lyofilizace. Šetrné sušení zachovává i téměř původní hodnoty jiných vitamínů, zejména provitamínu A, vitamínu K, vitamínu E a skupiny vitamínů B.
Zásobárna živin a energie na cesty – když cestujeme na dovolenou autem, vlakem, autobusem či letadlem, míváme k dispozici vždy nějakou svačinu, občerstvení. Kromě nápojů to mohou být např. bagety, zeleninové saláty, ale častokrát i různé sladkosti, jako např. oplatky a čokolády. A tady vyvstává problém, protože většina cukrovinek se vyrábí z rafinovaného cukru a tělu nedodají mnoho živin, spíše je tomu naopak – o živiny nás obírají. Bývají zdrojem prázdné energie a zbytečných kalorií. Mnohem lepší volbou je vzít s sebou směs sušeného ovoce bez cukru a nesířené, smíchané s několika druhy oříšků.
Vláknina – velký problém cukrovinek a některých jídel typu fastfoodu je nedostatek vlákniny. To se projeví až po delší době zácpou a nepravidelnou stolicí, což časem může vyústit v závažná zdravotní rizika. Kdybychom to poněkud zjednodušili, lze říci, že několik dnů ležící odpad v tlustém střevě působí na střevní stěnu jako toxin, mohou tu vznikat různé cysty a nezhoubné nádory, některé jedy proniknou skrze střevo zpět do krevního oběhu a zaplaví organismus tím, co mělo být již dávno vyloučeno. Pokud tento stav pokračuje i nadále, mohou se nezhoubné benigní nádory zvrtnout v maligní – tedy v rakovinu tlustého střeva.
Dlouhodobé skladování – nesířené sušené ovoce vám doma vydrží několik měsíců i bez chemických konzervantů a bílého cukru, je to dáno vysokým obsahem sacharidů, které samy o sobě mají konzervační účinek proti bakteriím a dalším patogenům.